מה זה פודקאסט?

פודקסט\פודקאסט (Podcast) היא תוכנית רדיו (או טלויזיה) הניתנת להורדה כ-MP3 או להאזנה ישירה דרך האינטרנט, אליה ניתן להירשם ולהתעדכן בכל פעם שיוצא פרק חדש.

חכמת הפודקאסט
להבדיל מתוכניות רדיו רגילות, מאזיני הפודקאסט בוחרים לעצמם את התוכן אותו הם רוצים לצרוך ואת הזמן המתאים להם להאזנה. 


בעידן המטורף של ימינו, למי יש זמן לשבת מול המחשב ולהאזין להרצאה\פודקאסט?! בקושי יש זמן לקריאה. מאזיני פודקאסט רבים נוהגים לשלב את ההאזנה לתכניות יחד עם פעילות נוספת (כזו שלא דורשת מחשבה יתרה) ובצורה זו הם הופכים רגעים משעממים לזמני איכות אמיתיים במלוא מובנה של המילה.
הנה כמה רעיונות מתי מומלץ להאזין לפודקאסט: פקקי תנועה, ריצה או חדר כושר, תלייה או קיפול כביסה, שטיפת הבית או הכלים, עייפות עיניים, עבודה טכנית שלא דורשת מחשבה מרובה, בחילה מקריאה באוטובוס ועוד. מאז שהתחלתי להאזין לפודקאסטים, התחלתי לאהוב לשטוף כלים!

יתרון נוסף של פודקאסט על רדיו רגיל הוא השליטה בהשמעת התכנית. תמיד אפשר לעצור ולהמשיך מאוחר יותר. אם קטע מסוים משעמם, ניתן להריץ קדימה. אם קטע אחר לא היה מובן, ניתן לחזור אחורה.

את הפודקסט כל אחד יכול ליצור ולפרסם, בדרך כלל באתרים המיועדים לכך (האתר המוביל בישראל הוא i-Cast בו מתפרסמים גם פרקים אלו), ומכאן שהוא נותן הזדמנות לכל אדם לשדר ברדיו ללא הגבלת תוכן, וללא הקשיים הידועים בקבלה לעבודה בתחנות הרדיו הגדולות.

המצב בארץ

בישראל, תרבות זו עדיין בחיתוליה, אבל למרות זאת ישנם פודקאסטים פעילים שיש להם אלפי מאזינים מושבעים. לפודקאסט המצליח ביותר בארץ (עושים היסטוריה) יש כבר למעלה מ-2 מיליון האזנות!! 
בארצות מערביות רבות, המדיה החדשה חיה ובועטת ויש לה מאות מליוני צרכנים. 

אז במקום להאזין לתחנות רדיו רגילות, פשוט בחרו לגלוש באתרי הפודקאסט. הירשמו לתכניות האהובות עליכם, ובלחיצת כפתור אחת אתם מתחילים לשמוע כל פרק. או לחילופין, הורידו במרוכז פרקים רבים של פודקאסטים שונים וארגנו אותם בתיקיות לפי נושאים בנגן ה-MP3. כך, מתי שרק תחפצו תוכלו להאזין למה שמעניין אתכם באמת!


עשו זאת בעצמכם
כאמור, את הפודקאסט כל אחד יכול לערוך וליצור. וזה גם הייחוד שלו. צריך רק מכשיר הקלטה נורמאלי, תוכנת עריכה (חינמית) והרבה מאוד מוטיבציה. רן לוי (מגיש 'עושים היסטוריה') יצר עבורכם מדריך מפורט לפודקאסטר המתחיל. כנסו מכאן.


עוד על תרבות הפודקאסטים 
  • לחצו כאן או כאן או כאן.
  • ראיון עם יפתח ברשת ב' על תרבות הפודקאסט ועל התכנית בפרט: כאן
  • לרשימה מפורטת של פודקאסטים ישראליים נוספים לחצו כאן.